Sunday, May 28, 2017

ოკეანის წქყლის თვისებები.

გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
ოკეანის წყლის თვისებები
სწავლების საფეხური
საბაზო საფეხური.  VII2 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
25 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე არ მყავს.

გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს,მოსწავლემ შეძლოს  ოკეანის წყლის თვისებების შესწავლით გააცნობიეროს ოკეანის მარილიანობა,ტემპერატურა განედების მიხედვით , ოკეანური დინებები (ცივი,თბილი),რომელიც ხელს უწყობს ფლორისა და ფაუნის მრავალფეროვნებას;
გაიგოს წყლის ძალა, მისი გამოყენება ჰიდროელექტროსადგურებში;
შეიმეცნოს ოკეანე-როგორც საგანძური ,სადაც მოიპოვება ყველაზე დიდკარატიანი მარგალიტები და იშვიათი შავი მარგალიტი-მარჯანი, ნავთობი და ბუნებრივი აირი.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
  • ჰიდროსფეროს განსაზღვრა და მისი შემადგენელი ნაწილების განსხვავება
  • მსოფლიო ოკეანის წყლის თვისებების გაცნობა და გეოგრაფიული თავისებურებების დადგენა
  • გეოგრაფიული კვლევის დაგეგმვა და ჩატარება
  • ფოტოების, ცხრილების , გრაფიკებისა და რუკების გამოყენებით გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაცია
  • მსჯელობა ოკეანის წყლის თვისებებსა (მარილიანობა, ტემპერატურა) და ოკეანურ დინებებზე.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან დედამიწის კლიმატური სარტყლები,ატმოსფერული  ნალექებისა და ტემპერატურის სეზონური ცვალებადობა, მარილიანობა. ზედაპირული და გრუნტის წყლების რეჟიმი, წყლის ბრუნვა, მსოფლიო ოკეანე და მისი ნაწილები,შელფური ზღვები, ოკეანური და წყალქვეშა ქედები.
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან განმსაზღვრელი შეფასებით.
განმავითარებელი შეფასებებით.
      წინასწარ შედგენილი შეფასების                   რუბრიკით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
დაფა,ცარცი, სახელმძღვანელო, ნახევარსფეროების რუკა, წინასწარ მომზადებული ცხრილის ნიმუშები, სასკოლო ატლასი, შეფასების რუბრიკა. სლაიდი
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
I ფაზა-გამოწვევა-10 წთ.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს უპასუხონ მის მიერ დასმულ კითხვებს:
  1. რა არის ჰიდროსფერო?
  2. რა ნაწილებისაგან შედგება ჰიდროსფერო?
  3. რა არის წყლის ბრუნვა?
  4. რა განსხვავებაა ოკეანის (ზღვის ) და წვიმის წყალს შორის?
პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, ჩამოთვალონ მათთვის ცნობილი ზღვები. პასუხები იწერება დაფაზე
II  ფაზა-გეოგრაფიული კვლევა-20 წთ.
1.მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, მათ მიერ ჩამოთვლილი ზღვები ოკეანეების აუზების მიხედვით
დააჯგუფონ ცხრილში.
ატლანტის ოკეანე

წყნარი ოკეანე

ჩრდილოეთ ყინულოვანი ოკეანე

ინდოეთის ოკეანე

სამხრეთის ოკეანე


პასუხების მოსმენა ხდება შერჩევით
2.მასწავლებელი ყოფს კლასს 5 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს დაარქმევს  ოკეანის სახელს და მისცემს დავალებას მათ მიერ უკვე შედგენილი ცხრილიდან ამოარჩიონ ,,თავიანთი ოკეანის“ სამი ზღვა, რომლებიც სხვადასხვა განედში მდებარეობენ და შესაბამისი თემატური რუკების (მსოფლიო ოკეანის წყლის მარილიანობის(ნახ.41.1-41.-2. მსოფლიო ოკეანის წყლის ზედაპირის საშუალო წლიური ტემპერატურა) და ნახევარსფეროების რუკის გამოყენებით  დაადგინონ:  ა)როგორია ამ ზღვების წყლის მარილიანობა და ტემპერატურა; ბ)როგორ იცვლება ოკეანის წყლის მარილიანობა და ტემპერატურა განედის მიხედვით?  
    
კლევის შედეგები შეიტანონ ცხრილში:
ზღვების წყლის საშუალო წლიური ტემპერატურა და მარილიანობა


ზღვები
საშუალო წლიური ტემპერატურა  (T0C)
მარილიანობა (პრომილე, %)



  დასკვნა:
კვლევის დასრულების შემდეგ თითოეული ჯგუფი აკეთებს პრეზენტაციას.
III ეტაპი-გაკვეთილის შეჯამება-8წთ
გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი შეაჯამებს ჩატარებულ აქტივობებს. ყურადღება გამახვილდება მოსწავლეთა მიერ გეოგრაფიული კვლევის შედეგად მიღებულ დასკვნაზე, თუ როგორ იცვლება მსოფლიო ოკეანის წყლის ტემპერატურა და მარილიოანობა განედების მიხედვით.
შეფასება-5წთ
საშინაო დავალების მიცემა-2წთ
მასწავლებელი მისცემს დავალებას მოსწავლეებს:ა) 41.1 და 41.2 ნახატების მიხედვით , მოსწავლეებმა დაადგინონ , როგორ იცვლება მსოფლიო ოკეანის წყლის მარილიანობა და ტემპერატურა ჩ.გ. 10 0-იანი და ს.გ. 450- იანი პარარალელების გასწვრივ.
ბ)ნახ.41.2-ის მიხედვით დაადგინონ, სად გადის აისბერგის გავრცელების საზღვარი






No comments:

Post a Comment